muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Ścieżki rowerowe w Kołobrzegu

Home > Aktualności > Bez kategorii > Ścieżki rowerowe w Kołobrzegu
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 7 lipca 2022

Kołobrzeg to świetne miejsce dla fanów rowerów

Kołobrzeg to fantastyczne miejsce do aktywnego spędzania czasu. Jako pierwsze skojarzenie od razu pojawia się morze i liczne godziny spędzone na pływaniu w nim, a także słońce i zażywanie witaminy D. Jest to również miasto uzdrowiskowe, więc można przyjechać tu i powdychać, to co pomoże naszemu zdrowiu. Trochę mniej znanym, aczkolwiek nie mniej ciekawym sposobem spędzania czasu w tym nadmorskim miejscu, są przejażdżki rowerowe, po specjalnie wytyczonych szlakach, których jest tu kilka. Podróżując nimi mamy możliwość zobaczenia pięknych przyrodniczo części okolic i samego Kołobrzegu, a także dotarcia nimi do jego zabytków Poniżej chciałbym opisać każdą z tras i pomóc wybrać odpowiednią na swoje chęci i możliwości.

Trasa Kołobrzeg – Dźwirzyno

Pierwszą trasą, którą chciałbym omówić, jest ta prowadząca z Kołobrzegu do maleńkiej wsi Dźwirzyno. Trasa ta jest częścią międzynarodowego odcinka rowerowego R10 i ma długość 11 km. Jest to dobra trasa dla rodzin, ponieważ wiedzie przez płaski i równy teren po nawierzchni asfaltowej i mineralnej. Cała odcinek wiedzie od Parku Im. Jedności Rowerowej znajdującego się w Kołobrzegu, a następnie przejeżdża się w niezwykle pięknymi okolicami znajdującymi się nad brzegiem morza i historycznymi, byłymi już terenami wojskowymi. Dalej podążamy przez ścieżkę biegnącą niedaleko brzegu morza, a później wjeżdżamy na leśne uliczki, które zaprowadzą nas prosto do wymienionej wyżej maleńkiej wsi, będącej celem naszej podróży.

Trasa dookoła jeziora Resko Przymorskie

Kolejny ze szlaków, dla kontrastu jest dużo bardziej ambitny i wymagania znacznie większego wytrenowania swojego organizmu niż wcześniejszy. Trasa wiodąca wokół Jeziora ma długość większą niż maraton, ponieważ liczy sobie aż 52 km i wiedzie przez wiele nadmorskich miejscowości i wsi. Podłoże trasy jest dużo bardziej zróżnicowane niż w poprzednim przypadku, ponieważ oprócz asfaltu, będziemy przejeżdżać jeszcze przez nawierzchnię płytową, gruntową i leśną.
Miejscem, w którym wyznaczony jest oficjalny start trasy to Warzelnia Soli znajdująca się w Kołobrzegu, następnie pokonujemy kolejno ulice Solną, Bałtycką i Wylotową, wyjeżdżając tą ostatnią na drogę polną. Drogą polną dotrzemy do wsi Grzybowo i przejeżdżając przez nią, skierujemy się w kierunku trasy łączącej Kołobrzeg z Dźwirzynem, podróżując tym razem na zmianę drogą polną i płytową. Kolejnym etapem jest przemierzenie drogi przez las i następnie w podążenie w kierunku Głowaczewa. Kiedy dotrzemy już do tej wsi, musimy skręcić w prawo i podążyć w stronę Karcina, z którego to udamy się Bieczyna i Gorzysława. Po przybyciu do miejscowości Gorzysław podążymy do Trzebusza, a następnie do Mrzeżyna skąd wiedzie droga na wschód do Rogowa. Jest to już niemal końcowy etap naszej podróży, ponieważ po wsi Rogowo, udamy się jeszcze do Dźwirzyna, Grzybowa i Prochowni, z której już tylko kawałek do mety naszego okrążenia, czyli Warzelni Soli znajdującej się przy ulicy Zygmuntowskiej.

Szlak ku Słońcu w Kołobrzegu

Kolejny z rowerowych szlaków to wspaniałe rozwiązanie dla miłośników przyrody, jak i historii. Atrakcje, jakie można zwiedzić, podróżując tą trasą to: Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Sarbii, Grupa dębów szypułkowych w miejscowości Dźwirzyno, jak również znajdujące się niedaleko naszej 33 km trasy Jezioro Resko. Jak najbardziej warto zobaczyć walory regionu Wybrzeża Trzebiatowskiego i Równiny Gryfickiej. Trasa ta wiedzie w całości dwoma rodzajami nawierzchni: asfaltową i gruntową. Chcąc rozpocząć naszą podróż, musimy wystartować z ulicy Wyzwolenia w Kołobrzegu, a następnie przejechać na ulice J. Krasickiego, a następnie podążać ulicami Słoneczną i Piastowską. Ulica Piastowska jest ostatnią ulicą, która znajduje się w Kołobrzeg. Potem musimy się udać do takich miejscowości jak Karcino, Sarbia i Drzonowo, do których wiedzie nas m.in. droga asfaltowa. Następnie dalej drogą asfaltową musimy przejechać przez Nowogardek, a potem drogą gruntową przez Nowy Borek, do Starego Borku. Kolejne przystanki to Grzybowo, a następnie i ulice Szkolna i Leśna, którymi dotrzemy do ulicy Nadmorskiej w Kołobrzegu, która jest kresem naszej trasy.

Trasy odpowiednie dla dzieci

W Kołobrzegu oprócz wymienionej już wcześniej trasy Kołobrzeg-Dźwirzyno znajdują się jeszcze inne, które są odpowiednie do tego, by podróżowały po nich dzieci. Pierwszą z nich jest bardzo krótka, ledwie ponad 2-kilometrowa trasa z Kołobrzegu do Budzistowa. Wiedzie ona z Kołobrzegu, przez okoliczne rejony Parku 3 Dywizji Piechoty a metą jest zabytkowy kościół znajdujący się we wsi Budzistowo.
Drugą z tras odpowiednią dla naszych pociech może być ta z Kołobrzegu do Grzybowa. Ma ona długość 6 km. Wiedzie ona z ul. Lipowej znajdującej się w Kołobrzegu do ul. Sztormowej w Grzybowo. Ostatnią tego typu trasą, przeznaczoną już raczej dla większych dzieci, ze względu na długość 11 km, jest szlak Kołobrzegu – Ustronie Morskie. Podobnie jak dwie wyżej wymienione trasy, wiedzie w zdecydowanej większości nawierzchnią bez żadnych wzniesień. Aby nią podążyć, należy wystartować z Ekoparku, kierując się w stronę Lasku Kołobrzeskiego. Gdy znajdziemy się już w nim, możemy się zatrzymać i wyciszyć, podziwiając piękno nadmorskiej przyrody. Bo odpoczynku w lasku, musimy podążyć trasą umiejscowioną blisko morza, która zmierza do Ustronia Morskiego, który jest celem naszej wycieczki.

Szlak bocianich gniazd

Przegląd tras rowerowych w Kołobrzegu, chciałbym zakończyć najczęściej uczęszczanym ze szlaków. Jest on wyjątkowy, ponieważ podróżując nim mamy możliwość podziwiać liczne bociany, które zakładają gniazda na pobliskich drzewach i słupach. Miejsce pobytu tych lubianych w naszym kraju ptaków również ma wydźwięk symboliczny, ponieważ mówi się, że przebywają one w miejscach, gdzie mieszkają dobrzy ludzie. Trasa wiedzie drogą asfaltową i gruntową. Zaczynamy ją z ul. Jedności Narodowej i zmierzamy w kierunku Grzybowa, przejeżdżając przez ulicę Arciszewskiego. Z Grzybowa udajemy się do Dźwirzyna, a z niego do Karcina i Sarbii, aby szczególnie w tych dwóch miejscach podziwiać zabytki architektury. Kolejno wyruszamy do Drzonowa, a potem do Nowogradku, gdzie będziemy podróżować polnymi ścieżkami. Później w końcowym etapie naszej podróży wyruszymy do Głowaczewa, Dźwirzynia i Grzybowa, by zakończyć szlak Bocianich Gniazd w Kołobrzegu.

Inne atrakcje

Sprawdź