Kołobrzeg to miasto kojarzące nam się głównie z wypoczynkiem na plaży i spacerami nad brzegiem morza. Nadmorskie usytuowanie miejscowości, atrakcyjne plaże i kąpieliska oraz unikatowy mikroklimat i spowodowany nim statut uzdrowiska – to wszystko w pierwszej kolejności kojarzy nam się z Kołobrzegiem i przyciąga do tego miasta turystów.
Jednak Kołobrzeg to bardzo atrakcyjna miejscowość także z innych względów. Jednym z ciekawych elementów w tkance miasta są Parki. Kołobrzeg bez wątpienia nie może narzekać na braki w tym zakresie. Kołobrzeskie parki to idealne miejsce, zarówno dla całych rodzin, jak i dla indywidualnych odwiedzających. Możemy w nich postawić na aktywny wypoczynek i uprawianie sportu – wielu z na nie wyobraża sobie spędzenia choćby kilku dni bez porannego treningu, wówczas wizyta w parku może stać się niemal koniecznością, nawet w czasie urlopu. Parki miejskie to także idealne miejsce dla odpoczynku, w otoczeniu przyrody można przysiąść na jednej z ławeczek z ulubioną książką.
Wreszcie o czym nie można zapominać każdy z kołobrzeskich parków przystosowany jest na okoliczność odwiedzenia go przez osoby spacerujące ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Na uwagę zasługuje również fakt, że większość kołobrzeskich parków ma status zabytkowych i objęta jest opieką konserwatora zabytków. Ta informacja z pewnością ucieszy fantów parkowych rozrywek. W każdym z nich można znaleźć choć jeden wyjątkowy obiekt, głęboko osadzony w historii miasta. Kołobrzeskie parki różnią się pod względem stylów w jakich zostały założone, łączy je jednak jedno – piękno różnorodnej przyrody.
W dalszej części tekstu wymieniamy sześć kołobrzeskich parków wraz z krótkimi opisami i ich charakterystyką.
Parki w Kołobrzegu:
Park im. S. Żeromskiego – to zabytkowy park znajdujący się w uzdrowiskowej części miasta. Niegdyś nazywany był Parkiem Plażowym. Usytuowany jest wzdłuż wybrzeża na zadrzewionych terenach wydm. Bardzo często wyróżnia się dwie części parku: zlokalizowaną od strony ul. Obrońców Westerplatte część przy Pomniku Zaślubin z Morzem ora par nadmorski. Dwie części oddziela budynek senatroium Bałtyk. Taki podział stosowany jest także w rejestrze zabytków.
Wydmowy charakter tej okolicy uległ przekształceniu w parkowy w XIX wieku z inicjatywy sympatyków pomysłu rozwoju kąpieliska. Pierwsze nasadzenia prowadzone były już od 1809 roku. Oficjalnie park powstał w 1953 roku. W parku dominują drzewa liściaste. Na uwagę zasługuje pomnik przyrody: cypryśnik błotny o obwodzie 227 cm. Z ciekawszych obiektów na terenie parku należy wymienić wspomniany już Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, korty tenisowe czy też muszlę koncertową.
Park im. A. Fredry – założenie parku również przypada na XIX wieku i związane jest z rozwojem uzdrowiskowego charakteru miasta. Niegdyś nazywany był Parkiem na Wilczym Wzgórzu. W okresie PRL Park funkcjonował pod nazwą Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
Park posiada krajobrazowy charakter, na jego terenie znajduje się amfiteatr.
Park im. H. Dąbrowskiego przy ul. Kamiennej – to kolejny z kołobrzeskich parków objętych opieką konserwatora zabytków. Znajdujący się przy ulicy Kamiennej park niegdyś funkcjonował pod imieniem innego patrona – Joachima Nettelbecka. Wyjątkowym elementem zasługującym na uwagę w przypadku tego parku, który wyróżnia do na tle innych parków w mieście jest zachowany fragment fortecznego rowu, który uznaje się za najstarszy obiekt fortyfikacyjny Kołobrzegu.
Park im. Jedności Narodowej na lewym brzegu Parsęty – nadmorski Park usytuowany jest po lewej stronie rzeki Parsęty. Jego obecny zarys częściowo pokrywa się z terenem przedwojennego Parku Maikuhle.
Obecny parkowy, a konkretniej spacerowo-leśny charakter tego miejsca powstał w wyniku dewastacji terenów cmentarnych. Teren parku jest bowiem miejscem pochówku wielu znanych i zasłużonych mieszkańców miasta. Zatarciu dla oczu współczesnych uległy pierwotne układy ścieżek i usytuowanie zieleńców.
Obecnie istniejąca główna ścieżka spacerowa rozpoczyna się przy niemieckim lapidarium i umożliwia odbycie fascynującego spaceru wśród bardzo zróżnicowanej pod względem gatunkowym roślinności. Na największą uwagę zasługują starodrzewy, które możemy podziwiać na obszarze niegdysiejszego cmentarza. Park jest miejscem godnym polecenia o każdej porze roku. Ze względu na duże zainteresowanie turystów w sezonie letnim ciężko tu o chwilę spokoju, ale bujna roślinność wynagradza także latem, takie niedogodności jak nieco większy natłok spacerowiczów.
Skwer Plac 18 Marca – niegdyś nazywany Placem Carskim. Ogród powstał w drugiej połowie XIX wieku. Został zaprojektowany przez zdolnego ogrodnika Heinricha Martensa. Park został stworzony w stylu uporządkowanego i starannie wystylizowanego ogrodu francuskiego. Kluczowym elementem całej kompozycji i parkowej architektury stała się usytuowana w jego centralnym punkcie fontanna. Przy Placu 18 Marca możemy podziwiać także wyjątkowy okaz buku. Drzewo ma około 200 lat. Współcześnie miasto zadbało o odpowiednie wyeksponowanie wyjątkowego drzewa, podświetlając je. W bliskości parku znajdują się liczbę hotele i miejsca noclegowe, w tym Hotel New Skanpol.
Oprócz opisanych głównych obiektów Parkowych w mieście znajdują się także liczne placyki i zieleńce. Takie jak Plac im. płk. Przybylskiego usytuowany za Basztą Prochową, czy też plac zwany niegdyś Placem Zwycięstwa. Wszystkie te miejsca bez wątpienia zasługują na uwagę i odwiedzenie choćby części z nich podczas najbliższej wizyty w Kołobrzegu. Jak już odwiedzicie wszystkie Parki w Kołobrzegu, to nie zapomnijcie, że Kołobrzeg to miasto wielu atrakcji dla dzieci takich jak Muzeum 6D – Maszoperia (zlokalizowane na promenadzie) czy Miasto Myszy w kołobrzeskim porcie oraz Ukryta Kraina.