muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Kołobrzeg – uzdrowisko, molo i promenada

Home > Aktualności > Bez kategorii > Kołobrzeg – uzdrowisko, molo i promenada
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 16 czerwca 2023

Kołobrzeg to miasto znajdujące się w północnej części województwa zachodniopomorskiego, które jest rocznie odwiedzane przez tłumy turystów z kraju i nie tylko. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu, a więc dostępowi do morza, a także licznym zabytkom i atrakcjom dla dzieci i dorosłych stanowi atrakcyjny punkt na mapie województwa. Jego częścią jest Dzielnica Uzdrowiskowa, która od wielu lat przyciąga kuracjuszy i ludzi chętnych do korzystania z dobrodziejstw tutejszej natury.

Historia Dzielnicy Uzdrowiskowej

Już w VII wieku solanka była znana w ty miejscu, ale po raz pierwszy zastosowano ją do kąpieli leczniczych w latach trzydziestych XIX wieku. Kilka dekad później do zabiegów leczniczych zaczęto stosować miejscową borowinę, a rozwój uzdrowiska doprowadził do tego, że miasto zyskało połączenie kolejowe. Wielu entuzjastów rozwoju uzdrowiska doprowadziło wówczas do powstania parku zdrojowego oraz zabudowania Dzielnicy Uzdrowiskowej pensjonatami, hotelami, sanatoriami oraz zakładami przyrodoleczniczymi. W bardzo krótkim czasie tereny te zyskały wielkie znaczenie na arenie międzynarodowej i zaczęły cieszyć się ogromną popularnością wśród kuracjuszy. Wielką rolę w budowie kompleksów miała likwidacja twierdzy kołobrzeskiej oraz fakt, że Kołobrzeg stawał się pod koniec XIX wieku modnym kurortem i celem wakacyjnych podróży.

Druga wojna światowa

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając drugą wojną światową, a tym samym najbardziej krwawy konflikt w historii. Niecałe dwa lata później Adolf Hitler rozkazał wojskom wkroczenie do Związku Radzieckiego, a przez to doszło do przetasowania dotychczasowych sojuszy. Połączenie sił Związku Radzieckiego, Anglii i Stanów Zjednoczonych miało przynieść upragnione zwycięstwo nad nazistami i rzeczywiście sukcesywnie wojska tych państw zaczęły zdobywać przewagę. To właśnie wówczas niemiecki dyktator ogłosił Kołobrzeg twierdzą i postanowił do ostatniej kropli krwi go bronić. W ostatniej fazie wojny mnóstwo hoteli, pensjonatów zdrojowych oraz zakładów leczniczych uległo totalnemu zniszczeniu. Ich odbudowę rozpoczęto siedem lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, a najwięcej nowych obiektów wybudowano w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Dzielnica Uzdrowiskowa w XXI wieku

XXI wieku przyniósł Dzielnicy Uzdrowiskowej kolejny renesans, a tym samym wielkie zainteresowanie ze strony turystów i kuracjuszy. Puste place zapełniają się hotelami, uzdrowiskami i i nowoczesnymi ośrodkami wczasowymi. Znajduje się między portem a Ekoparkiem Wschodnim, a od śródmieścia oddzielają ją tory linii kolejowej łączącej miasto z Koszalinem. Między Dzielnicą Uzdrowiskową a Morzem Bałtyckim znajduje się Park im. Stefana Żeromskiego, czyli zabytkowy park utrzymany w formie lasu liściastego. Został on założony w połowie XIX wieku na bazie nasadzeń sprzed kilkudziesięciu lat, a pod koniec stulecia rozpoczęto budowę Promenady Wydmowej, czyli obecnej alei Nadmorskiej.

Zabudowa Dzielnicy Uzdrowiskowej

Na terenie Dzielnicy Uzdrowiskowej znajdują się obecnie wszystkie budynki wybudowane w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych XX wieku. Ośrodki wczasowe i sanatoryjne przyciągają turystów oraz kuracjuszy, a także miłośników historii i architektury, ponieważ w niektórych częściach wciąż można podziwiać zabudowę przedwojenną. Ogromna ilość ofert noclegowych, przyjemny klimat i dogodna lokalizacja sprawiają, że jest to jedno z najwyżej cenionych pod względem turystycznym miejsc na mapie miasta.

Jakie charakterystyczne obiekty znajdują się na terenie Dzielnicy Uzdrowiskowej?

Na terenie Dzielnicy Uzdrowiskowej znajduje się wiele obiektów atrakcyjnych pod względem turystycznym, takich jak mające 220 metrów długości molo w Kołobrzegu, które od niemal dekady jest nocą pięknie podświetlane. To tutaj również znajdują się amfiteatr i muszla koncertowa, które w sezonie letnim i wiosennym stanowią miejsce organizacji najróżniejszych eventów kulturalnych i nie tylko. Miłośnicy aktywności fizycznej znajdą tu korty tenisowe, a w pobliżu zlokalizowany jest kościół św. Marcina. Od ponad dwudziestu lat na terenie Dzielnicy Uzdrowiskowej znajduje się lapidarium żydowskie, które przyciąga filosemitów oraz wszystkich ludzi zainteresowanych historią kołobrzeskich Żydów. Znajduje się ono na terenie byłych cmentarzy żydowskich, które zostały zdewastowane podczas nocy kryształowej w 1938 roku.

Jakie hotele znajdują się na terenie Dzielnicy Uzdrowiskowej?

Dzielnica Uzdrowiskowa to potężne skupisko sanatoriów, takich jak Perła Bałtyku, Mewa, Muszelka czy Jantar, ale oferta noclegowa jest bogata również dla zwykłych turystów, którzy wraz z rodzinami czy przyjaciółmi postanowili odpocząć nad polskim morzem. Do znanych hoteli w tej części miasta należy na przykład Marine Hotel, czyli jeden z czterech pięciogwiazdkowych hoteli znajdujących się w całym województwie zachodniopomorskim. Na jego terenie znajduje się ponad dwieście trzydzieści jednostek mieszkalnych, a także trzy luksusowe restauracje, klub nocny z kręgielnią, centrum biznesu, sala bankietowa, lobby bar i kawiarnia z atrakcyjnym widokiem na morze i tarasem na dachu budynku. W Dzielnicy Uzdrowiskowej znajduje się też drugi hotel pięciogwiazdkowy, a mianowicie Hotel Aquarius SPA, który wielokrotnie był wyróżniany prestiżowymi nagrodami przez portale turystyczne. W hotelowej restauracji potrawy przyrządzane są wyłącznie na bazie ekologicznych produktów.

Jakie atrakcje znajdują się w Uzdrowisku?

Muzeum 6D to jedno z ciekawszych miejsc w uzdrowisku. Polecamy spacer promenadą i wizytę na molo.

Inne atrakcje

Sprawdź