muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Kołobrzeg – historia i zabytki.

Home > Aktualności > Bez kategorii > Kołobrzeg – historia i zabytki.
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 12 października 2023

Kołobrzeg to niezwykle ciekawe miasto znajdujące się w północnej części Polski, w województwie zachodniopomorskim. Od wielu lat cieszy się mianem jednego z najpopularniejszych kurortów nadmorskich w Polsce i tym samym mianem jednej z najchętniej wybieranych destynacji wakacyjnych. Przepiękne piaszczyste plaże przyciągają turystów z różnych stron Polski, którzy pragną w tym pięknym mieście odpocząć i podładować baterie. Turystyczne atrakcje sprawiają, że Kołobrzeg stał się idealną propozycją zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób, które poszukują dobrej lokalizacji na wakacyjne imprezowanie. Warto jednak pamiętać, że niegdyś miasto-twierdza może poszczycić się również niebywale interesującą historią, która sięga XIII wieku. Od czasu nadania praw miejskich, a wydarzenie to miało miejsce w 1255 roku, Kołobrzeg przeszedł bardzo długą drogę, by finalnie stać się ulubionym miejscem wakacyjnym. Jakie były początki miasta i jakie zabytki przetrwały historyczne turbulencje?

Kołobrzeg należy do jednych z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Choć prawa miejskie uzyskał dopiero w drugiej połowie XIII wieku, to jednak historyczne źródła dowodzą, że gród w tym miejscu mógł funkcjonować już w VIII wieku. Usytuowanie osady w tym miejscu miało bardzo silne uzasadnienie. To własnie tutaj pozyskiwano cenną sól z solanek, a tyle wówczas wystarczało, by stworzyć sobrze prosperującą osadę. Drugim czynnikiem była oczywiście dogodna lokalizacja i bliskość morza. Osadnicy bardzo szybko wyspecjalizowali się w obróbce bursztynu, a ten stanowił bardzo dobrą walutę podczas dokonywania transakcji z wikingami. Wiemy ze źródeł historycznych, że w 1000 roku Kołobrzeg stał się stolicą biskupstwa. W kolejnych latach miasto znalazło się w rękach Duńczyków, a podczas wojen napoleońskich stanowiło jedno z nielicznych miast, których nie udało się zdobyć.

W pierwszej połowie XIX wieku na terenie prężnie rozwijającego się Kołobrzegu powstały pierwsze zakłady kąpieli solankowych. W kolejnych dekadach miasto doczekało się miana uzdrowiska i dla wielu ludzi z różnych stron Europy stało się ukochaną destynacją. Można śmiało powiedzieć, że sytuacja gospodarcza w Kołobrzegu zaczęła nabierać tempa, a mieszkańcy bardzo szybko zaczęli się bogacić. Fakt, że Kołobrzeg przyciągał tak wielu turystów spowodował, że zaczęto w miasto inwestować ogromne pieniądze. Idylliczna sytuacja miała skończyć się wraz z wybuchem II Wojny Światowej, która na kilka lat spowiła mrokiem całą Europę. Pod koniec wojny naziści przeistoczyli Kołobrzeg w twierdzę, którą zamierzali bronić do ostaniej kropli krwi. W trakcie legendarnej bitwy o Kołobrzeg miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone.

Na szczęście dla miasta najtrudniejszy okres w historii Polski okazał się w miarę łaskawy, choć tylko dla niektórych zabytków związanych ściśle z Kołobrzegiem. Do najważniejszych zabytków zalicza się oczywiście pochodząca z XIV wieku Bazylika Najświętszej Maryi Panny. Ta wspaniała budowla odznacza się ponadprzeciętnym i zapierającym dech w piersiach wnętrzem. W środku można podziwiać aż trzy drewniane ołtarze wywodzące się z XV i XVI wieku. Na uwagę zasługuje również chrzcielnica pochodząca z XIV wieku oraz płaskorzeźba przedstawiająca ostatnią wieczerzę, która pochodzi z XVII wieku.

Sporym zainteresowaniem cieszy się również zabytkowa latarnia morska pochodząca z 1945 roku. Jej poprzedniczka została wysadzona w powietrze przez Niemców podczas zaciekłych walk o Kołobrzeg. Nowa latarnia została zbudowana niemal natychmiast po zakończeniu działań wojennych. W latach sześćdziesiątych przeszła generalny remont, a dzisiaj stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Zdecydowanie warto wybrać się na sam szczyt, by zobaczyć jak pięknie prezentują się okolice z tej nieco ptasiej perspektywy.

Wojenne perturbacje przetrwała również Baszta Lontowa, która stanowiła cenny element fortyfikacji obronnych. Jej historia sięga XIV wieku. Warto również przyjrzeć się z bliska kołobrzeskiemu ratuszowi. Pierwotna budowla stojąca niegdyś w tym miejscu powstała jeszcze w XIV wieku. Została jednak doszczętnie zniszczona na początku XIX wieku. Niespełna dwie dekady później postanowiono jednak odbudować ratusz na starych fundamentach i z wykorzystaniem pozostałych elementów. Ta piękna neogotycka budowla do dnia dzisiejszego stanowi wizytówkę miasta, uchodząc za jeden z piękniejszych budynków w mieście.

Kołobrzeg to również miasto, które mimo ogromnej skali zniszczeń może pochwalić się sporą ilością zabytkowych kamieniczek. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer po mieście tylko po to, by móc przyjrzeć z bliska tym wspaniałym perłom architektonicznym. Warto zwrócić uwagę na wspaniały Pałac Brunszwickich, który odznacza się obecnie nieco przybrudzonym różowym kolorem. Został skonstruowany zgodnie z założeniami stylu empirei w oczach wielu mieszkańców miasta jest jedną z najpiękniejszych kamienic. Przy ulicy Ratuszowej znajduje się obecnie restauracja Domek Kata. I tutaj warto zajrzeć, ponieważ niegdyś w tym miejscu mieścił się magazyn „Katownia”, którego historia sięga XV wieku. Kołobrzeg pełen jest takich historycznych niespodzianek i z tego względu z pewnością przypadnie do gustu osobom, które interesują się historią.

Jeśli chcesz poznać historię rybołówstwa w ciekawy sposób, to koniecznie odwiedź Muzeum 6D – Maszoperia.

Inne atrakcje

Sprawdź