muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Kołobrzeg – ciekawe miejsca przez 365 dni w roku

Home > Aktualności > Bez kategorii > Kołobrzeg – ciekawe miejsca przez 365 dni w roku
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 1 maja 2023

Utarło się przekonanie, że Kołobrzeg to idealna destynacja turystyczna w okresie letnim. Tutejsze piaszczyste plaże każdego roku przyciągają turystów zarówno z zagranicy, jak i z różnych zakątków Polski. Nic dziwnego w tym, że latem miasto zamienia się w jedną wielką atrakcję, w której po prostu nie sposób się nudzić. Warto jednak mieć świadomość, że Kołobrzeg to również miejsce, do którego warto zajrzeć poza sezonem. Przemawiają za tym nie tylko znacznie niższe ceny, ale przede wszystkim mnogość atrakcji i jednocześnie fakt, że poza sezonem Kołobrzeg nie jest tak zatłoczony jak w sezonie letnim. Gdzie warto się wybrać bez względu na porę roku?

1. Przy alei I Armii Wojska Polskiego 6c znajduje się Oceanarium. To wyjątkowe miejsce można odwiedzić w dowolnym momencie roku i trzeba przyznać, że każdy wychodzi stąd w pełni usatysfakcjonowany. To jedyne takie miejsce w Kołobrzegu, które oferuje podglądanie podwodnego świata i jego niezwykłych stworzeń z bliska. Można tutaj podziwiać zarówno przepiękne okazy ryb z najodleglejszych zakątków świata, jak i groźne rekiny czy piranie. Piękna aranżacja pozwala dosłownie zanurzyć się w tym enigmatycznym świecie, który rządzi się swoimi prawami. Wizyta w oceanarium pozwala zapoznać się z podwodnymi stworzeniami i dowiedzieć się o nich wielu interesujących rzeczy. Z całą pewnością jest to miejsce, które ma szansę zachwycić zarówno dzieci, jak i dorosłych.

2. Wiele osób decyduje się na wyjazd do Kołobrzegu poza sezonem, a nawet w okresie zimowym. To idealna pora na morsowanie, a entuzjastów tego ekstremalnego i nadzwyczaj zdrowego sportu wciąż przybywa. Warto również pamiętać, że zimą atmosfera na kołobrzeskich plażach jest zupełnie odmienna niż latem. Chłodne powietrze, kawałki lodu i zupełnie inna aura sprawiają, iż totalnie zmienia się tutejszy krajobraz. Nabiera pewnego rodzaju uroku, którego na próźno szukać tutaj latem. Plaże poza sezonem są idealnym miejscem na długie relaksujące spacery w otoczeniu przepięknej scenerii.

3. Warto pamiętać, że w Kołobrzegu znajdziemy pokaźne grono zabytkowych kościołów. Przepiękna Bazylika Najświętszej Maryi Panny, której datę budowy szacuje się na XIV/XV wiek to tylko namiastka, acz niezwykle urokliwa. Pomimo wielu historycznych perturbacji bazylika wciąż może pochwalić się wieloma zabytkowymi elementami wyposażenia i absolutnie pięknym wnętrzem. Zdecydowanie warto udać się na ulicę Wąską, gdzie znajduje się budynek halowy stanowiący od XVIII wieku Akademię Rycerską. W północno-wschodniej części podgrodzia można podziwiać urokliwy kościółek św. Jana Chrzciciela. Pierwsze wzmianki na temat tej budowli pochodzą jeszcze z XIII wieku. Niegdyś kościółek otoczony był cmentarzem. W Kołobrzegu do dnia dzisiejszego można podziwiać również elementy średniowiecznego systemu obronnego. Do takich właśnie elementów zalicza się Baszta Lontowa. Na słowo uznania zasługuje równiez przepiękna kamieniczka zwana pałacem Brunszwickich. Została wybudowana w stylu empire i do dnia dzisiejszego zachwyca świetnością i pięknym wykonaniem.

4. Wiele atrakcji kołobrzeskich cieszy się sporym uznaniem przez okrągły rok. Jedną z nich jest bez wątpienia popularne i cieszące się wielkim zainteresowaniem Miasto Myszy. To unikatowe pod każdym względem miejsce. Najważniejszym jednak aspektem jest fakt, iż jest zamieszkane przez kilkaset myszy. Co ciekawe, mamy w tym wypadku do czynienia z różnymi gatunkami począwszy od zwyczajnych, przez pigmejskie, a skończywszy na tych odznaczających się kręconymi włosami. To miejsce uwielbiane przede wszystkim przez najmłodszych gości, którzy na ogół pałają wielką miłością do wszelkich małych stworzeń. W trakcie zwiedzania można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat myszy, ich sposobu życia oraz ponadprzeciętnej inteligencji. Warto również dodać, że myszy mieszkają w terrariach zaaranżowanych w rozmaitych stylach.

5. Nie należy zapominać, że Kołobrzeg to istny raj dla miłośników jazdy na rowerze. Szacuje się, że w mieście i przez miasto przebiega w sumie niespełna trzysta szlaków. Niektóre z nich zaczynają się w sąsiedzkich miejscowościach, inne dotyczą wyłącznie kołobrzeskich atrakcji. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak fakt, iż przebiegają przez najbardziej atrakcyjne części regionu i pozwalają zwiedzać w zupełnie inny sposób.

6. Co jeszcze można podziwiać w Kołobrzegu w sezonie i poza sezonem? Wielu turystów uważa, że obowiązkowym punktem zwiedzania jest kołobrzeska promenada. To niezwykle klimatyczny deptak, który zaczyna się tuż przy molo, a kończy przy latarni morskiej. Ciągnie się przez 50-m i w sezonie niemal zawsze jest zatłoczony. Będąc w tej okolicy warto wybrać się na szczyt kołobrzeskiej latarni. To budowla, która w pewnym sensie stanowi wizytówkę miasta, a przynajmniej jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli. Warto skusić się na wysiłek, by zobaczyć jak pięknie Kołobrzeg może się prezentować z takiej perspektywy. Miłośnicy historii mogą skusić się na spacer Szlakiem Fortyfikacji. Trasa piesza i rowerowa liczy sobie raptem 12km i skupia się na elementach, które niegdyś sprawiały, iż miasto cieszyło się mianem twierdzy.

Inne atrakcje

Sprawdź