Ogrody Hortulus – Jesteś w Kołobrzegu lub okolicy i szukasz atrakcji wokół? Koniecznie odwiedź to miejsce.
Są takie miejsca nad polskim wybrzeżem, które odwiedzając zapamiętuje się do końca życia. Właśnie Ogrody Hortulus zaliczają się do takich miejsc.
Mielno wszystkim kojarzy się z morzem i pięknymi plażami. Mało kto wie, że zaledwie 17 kilometrów od Mielna znajduje się jedyne w swoim rodzaju miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. Kompleks ogrodów wraz z labiryntem i wieżą widokową jest idealnym miejsce w którym można spędzić kilka godzin, odrywając się na chwilę od piekącego na plaży słońca i i morskiej bryzy. Jest to również bardzo dobre miejsce do odwiedzenia kiedy pogoda płata figle i na niebie zamiast słońca, pojawią się zakrywające je chmury. Kiedy pobytowi w Mielnie towarzyszą dzieci wyprawa do kompleksu Hortulus będzie dla nich niesamowitą atrakcją, którą zapamiętają na zawsze.
Jak dojechać z Mielna do Ogrodów Hortulus?
Dobrzyca tak nazywa się niewielka wieś w gminie Będzino powiat koszaliński. Jest to ważna wskazówka ponieważ miejscowości o takiej samej nazwie jest w Polsce bardzo dużo i wbijając nazwę do mobilnych aplikacji drogowych, może ona poprowadzić zupełnie gdzie indziej. Z Mielna najlepiej kierować się drogą nr 165 do 11, a następnie po minięciu miejscowości Będzino w stronę Borkowic. Nie wjeżdżając do Borkowic skierować się na południe w stronę Dobrzycy, po przejechaniu wiaduktu nad drogą S6 już będzie zaczynała się Dobrzyca, a do miejsca przeznaczenia poprowadzą drogowskazy. Docierając na miejsce do wyboru są dwa miejsca, udając się w kierunku miejscowości Wierzchomino znajdują się Ogrody Tematyczne Hortulus, udając się w kierunku miejscowości Smolne około 2 km od Dobrzycy znajduje się labirynt Hortulus Spectabilis. Obydwa miejsca są obowiązkowe do odwiedzenia.
Osoby poruszające się drogą ekspresową S6 chcąc dotrzeć do Ogrodów Hortulus powinny skorzystać ze zjazdu nr 20, Borkowice i kierować się dalej w stronę Dobrzycy.
Odległości od różnych pobliskich miejscowości: Ustronie Morskie – 15 km, Kołobrzeg – 25 km, Koszalin – 25 km, Darłowo – 59 km, Sarbinowo – 13 km, Gąski – 10 km, Chłopy – 13 km, Mielno – 17 km.
Ogrody Hortulus Spectabilis Labirynt
Kompleks ogrodów na terenie którego utworzono żywy labirynt. Mury labiryntu wykonane są z odpowiednio dobranych rosnących grabów. Aby utworzyć ten jedyny i niepowtarzalny żywy labirynt nasadzono 18 tysięcy sztuk grabów. Ściany labiryntu mają wysokość 2 metrów, a utworzone z nich korytarze ciągną się na długości 3,2 km zajmując 1 ha powierzchni. Do wyboru są trzy trasy o różnej długości: 396 m, 924 m, 1003 m. Wejście do labiryntu jest tylko jedno, natomiast wyjścia są trzy i wszystkie prowadzą na centralny plac labiryntu. Na placu znajduje się wieża widokowa.
Głównym projektantem labiryntu był Piotr Bigoński. Prace rozpoczęto w 2003 roku, a gotowy labirynt udostępniono do zwiedzania w 2014 roku.
Wieża widokowa i tematyczne ogrody.
Labirynt ma kształt kwadratu z centralnym placem na którym wzniesiona została wieża widokowa. Całkowita wysokość wieży wynosi 19,1 m. Taras widokowy jest na wysokości 18 m co stanowi 53 m n.p.m. Na taras prowadzą dwa niezależne biegi schodów, jednym się wchodzi, drugim schodzi. Oba biegi mają po 102 stopnie, 6 spoczników i 3 podesty. Cała konstrukcja jest ażurowa i jest symbolicznym nawiązaniem do podwójnych nici DNA, jako nośnika informacji w każdym żywym organizmie. Wieża waży 47 t i do jej zbudowania zużyto między innymi 6 tysięcy sztuk śrub.
Z tarasów widokowych wieży rozpościera się widok na zlokalizowane w pobliżu ogrody, a przy dobrej pogodzie widać wody morza bałtyckiego.
W pobliżu labiryntu i wieży widokowej zlokalizowane są ogrody tematyczne noszące nazwy: Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni. Zajmują one około 6 ha powierzchni. Kolejnym podziałem ogrodów jest kompleks 4 Pory Roku, Ogród Zegarów, Ogród Kalendarz Celtycki.
Ogrody Hortulus Spectabilis przystosowane są do poruszania się po nich wózkami inwalidzkimi i dziecięcymi. Zakaz obowiązuje tylko w Labiryncie.
Tematyczne Ogrody Hortulus
To kolejne miejsce znajdujące się w niewielkiej odległości od labiryntu. Tutaj zlokalizowane i prezentowane są rodzaje ogrodów pokazujące różne style architektoniczne w komponowaniu ogrodów. Zobaczyć tu można np. ogród japoński, francuski, śródziemnomorski, angielski. Zaprojektowano również specjalny zestaw ogrodów pobudzających różne zmysły. I tak zmysł wzorku obejmuje świat barw, światła i cienia. Zmysł słuchu pobudzać mają szumy, szelesty, odgłosy roślin wodnych. Zmysł węchu pobudzać mają zapachy dobywające się z ogrodów z dominującym zapachem ziół.
W ogrodach tematycznych znaleźć można wiele elementów architektonicznych, które obok roślin stanowią element dekoracyjny. Spotyka się tu odpowiednio do stylu ogrodu dobrane rzeźby, altany, mostki, kolumny, kamienie, stawy, oczka wodne, mini wodospady.
Wyselekcjonowany zestaw roślin sprawiaj, że ogrody wyglądają o każdej porze roku inaczej i dlatego miłośnicy sztuki ogrodowej mają możliwość odwiedzając kompleks ogrodów o różnych porach roku podziwiać piękno różnie rozkwitających i dojrzewających roślin.
Tuż przy kompleksie Ogrodów Hortulus znajduje się szkółka roślin i drzew ogrodowych połączona ze sklepem, w którym można zaopatrzyć się w prezentowane w ogrodach rośliny.
Ze względu na ukształtowanie terenu i poprowadzone drogi zwiedzania nie ma możliwości poruszania się po nich wózkami inwalidzkimi oraz dziecięcymi.