Co wybrać, planując wakacyjny wyjazd – góry czy morze? Oba regiony Polski mają swoje niezaprzeczalne uroki i warto ich pokazać najmłodszym jak najwięcej. Jakie zalety mają wyjazdy wakacyjne w atrakcyjne miejsca na mapie Polski?
Zalety wyjazdu w góry
Polskie góry mają swoich wielbicieli, którzy są w stanie wybierać się na szlaki nawet z maluchami w specjalnych nosidłach czy chustach. Najczęściej jednak w góry jadą rodzice z nieco już starszymi dziećmi, które są w stanie wytrzymać kilkugodzinną wędrówkę lub szaleją na nartach i sankach na stokach w zimie. Jeżeli więc chcemy wybrać się w góry z mniejszymi pociechami, lepiej zdecydować się na nieco niższe tereny, jak Beskidy lub Bieszczady, wybierając gospodarstwa agroturystyczne, które oferują dzieciom najczęściej wiele innych atrakcji zajmujących je przez jakiś czas.
Zalety wyjazdu nad morze. Dlaczego warto wybrać się do Kołobrzegu?
Morze Bałtyckie, choć bywa dość chłodne, a pogoda nie zawsze rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, to także jedna z ulubionych miejscówek wakacyjnych, szczególnie dla rodziców małych dzieci. Pobyt nad morzem choć raz w roku jest szczególnie polecany dzieciom cierpiącym na alergie lub przeziębienia, częste w wieku przedszkolnym. Powietrze morskie z wysoką zawartością jodu wpływa bowiem korzystnie na odporność i pozwala nieco łatwiej znosić wszelkie choroby, których i tak nie unikniemy w okresie dorastania maluchów.
Pobyt nad morzem to przede wszystkim odpoczywanie przy szumie fal i wiatru w jasnym, miękkim piasku nad Bałtykiem, które uwielbiają wszystkie dzieci, traktując plażę jak ogromną piaskownicę. Budowanie zamków, zasypywanie rodziców i innych dzieci, szukanie muszelek i kamyków oszlifowanych przez morze, a także zmagania z morskimi falami pod czujnym okiem rodziców – wszystkie te atrakcje nadmorskie najczęściej stanowią dla dzieci ogromną frajdę i pozwalają wszystkim wrócić w pełnej satysfakcji z wypoczynku.
Dobrze jednak przygotować się na wyjazd nad morze również z myślą o niesprzyjającej pogodzie. W ostatnich latach bywa ona nieprzewidywalna i równie dobrze możemy trafić na tropikalne warunki w środku sezonu, jak i burze oraz wiatr, które uniemożliwią nam przebywanie na plaży. Najlepszym wyborem w takim przypadku są nadmorskie miejscowości z dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi specjalnie z myślą o najmłodszych turystach, jak Kołobrzeg.
Kołobrzeg – miasto na wakacyjny wyjazd
Dlaczego warto wybrać Kołobrzeg jako miejsce docelowe wakacyjnego wyjazdu? Jego główną zaletą są znane od XIX w. właściwości lecznicze. Wyjątkowo czyste powietrze z wysoką zawartością procentową jodu, źródła solankowe i mineralne, a także pokłady torfu borowinowego występujące na jego terenie spowodowały, że powstało tu szereg ośrodków, wspierających w leczeniu chorób układu oddechowego, reumatycznych oraz skórnych. Pobyt w Kołobrzegu to także możliwość wypoczywania na aż 3 kąpieliskach miejskich na terenie miasta czy zwiedzania interesujących zabytków miasta.
Do najbardziej popularnych miejsc w Kołobrzegu z pewnością można zaliczyć latarnię morską oraz molo. Zabytkowa latarnia z cegły została wprawdzie zniszczona w trakcie działań wojennych w II wojnie światowej, kiedy wojska niemieckie wycofywały się z Pomorza, ale odbudowano ją w pięknym stylu w 1947 r. Z jej tarasu można podziwiać imponującą panoramę miasta i jego portów.
Żelbetonowe molo w Kołobrzegu jest najdłuższą tego typu konstrukcją, sięgającą na 220 m w głąb morza. Remont w 2014 r. dodał jej wyjątkowo nastrojowe oświetlenie, które pięknie prezentuje się po zmierzchu. Na końcu molo otwarto natomiast kawiarnię, z której tarasu można podziwiać widok otwartego morza.
W Kołobrzegu nie brakuje również atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci z myślą o deszczowych dniach. Znajduje się tu m.in. jedyne w swoim rodzaju Miasto Myszy – ekspozycja zamieszkiwana przez ok. 500 tych sympatycznych gryzoni, biegających swobodnie w fantazyjnych dekoracjach. Latają one tutaj w kosmos, wspinają się na wieżę Eiffla i jeżdżą pociągiem, a wszystko to pozwala zwiedzającym obserwować zwyczaje myszek i ich sposoby przetrwania w różnych warunkach.
Do szczególnie lubianych przez dzieci miejsc w Kołobrzegu należą także Ukryta Kraina i muzeum Maszoperia. W Ukrytej Krainie dzięki otrzymanej czarodziejskiej różdżce dzieci mogą same ożywiać fragmenty interaktywnej wystawy. W Maszoperii poznają natomiast życie codzienne kaszubskich rybaków – Maszopów – zmagających się z morskim żywiołem. Zgodnie ze swoją nazwą – Muzeum 6D – Maszoperia oddziałuje na wszystkie zmysły zwiedzających – słuch, wzrok, dotyk i węch – zaprzeczając stereotypom o nudnych muzealnych ekspozycjach.
Wszystkie atrakcje w Kołobrzegu otwarte są przez cały rok, więc można je zwiedzać, będąc w Kołobrzegu nawet poza sezonem/ Nic dziwnego, że miasto odnotowuje sukcesywny wzrost turystów przyjeżdżających tu nie tylko z Polski, ale też zagranicy.