muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Muzea w Kołobrzegu

Home > Aktualności > Newsy > Muzea w Kołobrzegu
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 12 maja 2022

Kołobrzeg – miasto ciekawych muzeów

Kołobrzeg to nie tylko świetne miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji nad morzem czy podreperowanie swojego zdrowia. Do tego nadmorskiego miasta można również śmiało pojechać i zwiedzić jego liczne zabytki i bardzo ciekawe i oryginalne muzea. Są to m.in. Muzeum 6D, Muzeum Figur Woskowych czy Muzeum Oręża Polskiego. Poniżej chciałbym przedstawić najciekawsze z nich.

Muzeum 6D

Pierwszym miejscem, o którym chciałbym wspomnieć, jest bardzo oryginalne muzeum 6D. Zostało ono utworzone, aby upamiętnić pracę maszopów nadbałtyckich. Jest to muzeum tylko z nazwy, ponieważ nie funkcjonuje tutaj żadna osoba pełniąca i pracująca w zawodzie kustosza, a także przeciwieństwie do innych tego typu miejsc istnieje tutaj, możliwość dotykania wystawionych przedmiotów. Każdy zwiedzający to miejsce pozna pojęcie takich słów jak szyper czy maszoperia. Dzieciom z całą pewnością spodoba się to, że będą miały możliwość poczucia zapachu morskiej bryzy czy wiatru na swojej skórze mimo zamkniętej przestrzeni. W najlepszym możliwym znaczeniu tego stwierdzenia jest to muzeum pasujące dzisiejszych czasów. Każdego zwiedzającego z całą pewnością zaciekawią tutejsze historie, bajki oraz legendy. Odwiedzać to nietypowe i oryginalne miejsce mamy możliwość przez cały rok w godzinach od 10:30 do 16 poza sezonem a latem nawet do 20:00.

Muzeum Kołobrzeskie Patria Colbergiensis

Muzeum, które najpierw chciałbym umówić, to Patria Colbergiensis. Przedstawia ono najważniejsze dzieje miasta z pomocą ekspozycji, które są podzielone na kilka specjalnie przygotowanych sal. Każda z nich przedstawia wyjątkową część historii tego nadmorskiego miasta. Sale te noszą nazwy:
– „Pod Zegarem” – prezentuje zbiór rycin i kartografii, które opowiadają historię Kołobrzegu, a także znajdującego się to garnizonu wojskowego.
– „Kołobrzeg kurort pierwszej kategorii” – zaprezentowane są w niej historia i szczegóły miasta jako uzdrowiska.
-„Kołobrzeskich Pionierów” – opowiada historię ludzi, którzy mieszkali i odbudowywali miasto, które zostało niemal doszczętnie zniszczone pod koniec II wojny światowej.
– „Kołobrzeskiej Twierdzy” – są w niej opisane losy Kołobrzegu jako twierdzy na przestrzeni różnych wieków i pod różnymi władcami
-„oblężenia Kołobrzegu w 1806-1807” – prezentuje historię z początku XIX wieku, kiedy wielki wódz, jakim był Napoleon Bonaparte, oblegał miasto.
W sezonie letnim muzeum jest otwarte w godzinach od 10:00 codziennie. Poza sezonem tylko poniedziałki soboty i niedziele w godzinach od 11 do 16.

Muzeum Figur Woskowych

Kolejne z muzeów, które szczególnie powinno przypaść do gustu dzieciom to Muzeum Figur Woskowych. Przedstawiono w nim wiele postaci z bajek i postaci historycznych z dużą dbałością o szczegóły w kwestii odwzorowania ich wyglądu. Wizyta w muzeum to świetna okazja, aby spotkać swojego Idola (choćby woskowego) i zrobić sobie z nim zdjęcie. Muzeum przygotowało także atrakcje dla tych najmłodszych, są to bajkowe animacje z ich sympatycznymi bohaterami. W muzeum można spotkać takie sławy jak Donald Trump, Merlin Monroe, Robert Lewandowski Czy Michael Jackson. Muzeum jest czynne codziennie w godzinach od 10:00 do 21:00.

Muzeum Oręża Polskiego

Nie zatrzymując się, przechodzimy do kolejnego muzeum znajdującego się w Kołobrzegu, czyli Muzeum Oręża Polskiego. W tym Muzeum znajdziemy liczną ekspozycję, która jest umieszczona zarówno w plenerze, jak i budynku. Eksponaty są ułożone w sposób chronologiczny, tak by łatwiej można było się rozeznać i w jasny i przejrzysty sposób posiąść wiedzę dotyczącą historię polskich broni, bojowych pojazdów i wszelkich innych ciekawych przedmiotów związanych z przeszłością polskich sił zbrojnych. W instytucji tej można zobaczyć między innymi: motocykl „Sokół 600”, broń strzelecką, kolną i sieczną, uzbrojenia, pojazdy wojskowe, samoloty i artylerię. Fanom militariów i ciekawskim dzieciom z całą pewnością spodoba się wizyta w tymże miejscu. Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach od 9 do 16.

Muzeum Bursztynu

Następnym interesującym miejscem, w którym możemy dowiedzieć się ciekawych faktów, jest Muzeum Bursztynu. Muzeum jest umiejscowione na ulicy Ludwika Wareńskiego 5, a ceny bilety wahają się w przedziale od 16 do 20 zł. Znajdziemy tutaj wszelkie informacje dotyczące „bałtyckiego złota”, które od wieków jest wydobywane w rejonach Bałtyku i było przeznaczane na niezliczone figurki czy amulety. Będziemy mogli ujrzeć tu m.in. interesujące okazy naturalne, warsztat szlifierski ze współczesnych czasów, czy poznanie, jakie są wartości lecznicze i kosmetyczne bursztynu. Największe wrażenie z tutejszych eksponatów z pewnością robi ważący 2,2 kg okaz. Muzeum zostało podzielone na kilka następujących stref: średniowieczny warsztat szlifierski, sale ekspozycyjne, muzealia, które przybliżą wszelkie właściwości bursztynu, a także sklep, w którym będziemy mogli kupić piękne pamiątki bądź prezenty. W muzeum mamy również możliwość zobaczenia różnych skamieniałych szczątków roślin i zwierząt. Muzeum jest czynne w porach od 10:00 do 17:00.

Muzeum modeli statków i okrętów

W Kołobrzegu znajduje się również wyjątkowe, jeżeli chodzi o ten region Muzeum Modeli Statków i Okrętów. Znajduje się ono na ulicy Morskiej 1, wewnątrz Latarni Morskiej i posiada liczne modele najbardziej znanych przedstawicieli tego środka transportu. W miejscu tym możemy zobaczyć między innymi najsłynniejszy statek z floty, którą podróżował Krzysztof Kolumb, czyli „Santa Marię” – liczący ponad 100 lat oraz okręt kapitana Jacka Sparrowa z serii filmowej „Piraci z Karaibów”, czyli Czarną Perłę. Modele okrętów z całą pewnością przyciągną uwagę najmłodszych gości, ponieważ statki są wykonane z bardzo dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Muzeum jest dostępne dla odwiedzających w godzinach od 10 do 18 przez 7 dni w tygodniu.

Muzeum Minerałów

Przechodzimy do kolejnego ciekawego miejsca, jakim jest Muzeum Minerałów. Jest to jedno z miejsc o największym standardzie, jeżeli chodzi o zbiory geologiczne w Polsce. Bardzo dobrze odnajdą się tutaj miłośnicy historii naturalnej, a także dzieci lubiące czegoś dotknąć przy okazji czegoś się o tym ucząc. Na szczególne uznanie w oczach zwiedzających zasługują z pewnością skamieniałe jaja dinozaurów znajdujące się w gnieździe, a także największa muszla w Polsce, która o wadze imponującej wadze 143 kg. Muzeum jest otwarte o różnych godzinach w zależności od pory roku, jednak w sezonie, czyli w lipcu i sierpniu, jest otwarte od 10 do 20.

Inne atrakcje

Sprawdź