muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Muzea dla dzieci w Kołobrzegu. Jakie atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu?

Home > Aktualności > Newsy > Muzea dla dzieci w Kołobrzegu. Jakie atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu?
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 27 maja 2020

Współczesne muzea są dalekie od naszych wyobrażeń z dawnych lat. Nie ma w nich niedopasowanych, ślizgających się po podłodze kapci czy mało przyjaznej obsługi, zabraniającej dotykania czegokolwiek. Nowocześnie pomyślane placówki są w pełni interaktywne i mogą zaprezentować wiedzę dorosłym i dzieciom w wyjątkowo atrakcyjny sposób. Dlaczego warto odwiedzać muzea dla dzieci i jakie interesujące placówki tego typu znajdziemy w Kołobrzegu?

Korzyści z odwiedzania muzeum z dziećmi

Kiedy zacząć wizyty w muzeum z najmłodszymi? Można jak najwcześniej, kiedy jeszcze nie chodzą samodzielnie, pokazując im od małego, że odwiedziny w muzeum mogą być częścią codziennych aktywności. Coraz więcej muzeów przygotowuje także specjalne ekspozycje dla maluchów, które zaczynają raczkować i z zaciekawieniem odkrywają świat wokół siebie wszystkimi zmysłami. Tego typu wystawy wręcz zachęcają maluchy do dotykania wszystkich eksponatów, skonstruowanych z dbałością o rozwój sensoryki, która jest tak istotna w najmłodszych latach. Nieco trudności może sprawiać wizyta w muzeum z dziećmi między 2 a 3 rokiem życia, które zaczynają być już coraz bardziej samodzielne, chcą wszystkiego dotykać i niekoniecznie zainteresowane ekspozycją. Warto wówczas wybierać dla nich placówki, które pomyślane zostały od początku jako muzea interaktywne, oddziałujące na wszystkie zmysły i przy okazji przemycające sporą pigułkę wiedzy. Muzea doskonale rozwijają dziecięcą wyobraźnię, dają bowiem impuls do snucia własnych opowieści na podstawie obejrzanych eksponatów.

Jakie muzea dla dzieci znajdziemy w Kołobrzegu?

Wybierając się nad morze z dziećmi, warto pomyśleć nie tylko o plażowaniu i kąpielach w słonej wodzie. Oczywiście, zajmują one najwięcej czasu i dają mnóstwo radości, ale w trakcie każdych wakacji mogą zdarzyć się dni deszczowe, w trakcie których trzeba sensownie zorganizować sobie czas. Sami możemy również w miarę upływu czasu potrzebować nieco odmiany od codziennych wypraw na plażę. Z myślą o najmłodszych w Kołobrzegu powstało Muzeum 6D – Maszoperia, które pozwala poznać historię i tradycje tego regionu w trakcie zwiedzania atrakcyjnej wystawy. Sprawi ona mnóstwo radości zarówno dorosłym, jak i dzieciom, oddziałując na wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, dotyku i węchu.

Maszoperia – co to takiego? Atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu

Pochodzące z języka kaszubskiego słowo maszoperia (oryg. maszoperëjô) oznaczało formę spółki prowadzonej wspólnie przez rybaków (maszopów) z tego regionu, prowadzących razem połowy na morzu. Maszopów łączyły zasady równości i solidarności, które zmniejszały nieco niebezpieczeństwa związane z żeglugą. Równo dzielone przez nich połowy i zyski zapewniały godziwe życie wszystkim członkom społeczności kaszubskich, również kobietom i dzieciom czy księżom. Obecnie nazwy maszoperia używają także niektóre kluby i stowarzyszenia żeglarskie.

Muzeum 6D – Maszoperia w Kołobrzegu – co w nim znajdziemy?

W Muzeum 6D Maszoperia możemy wybrać się w podróż w przeszłość, poznając zwyczaje i codzienne życie zamieszkujących Pomorze Kaszubów. Na ponad 500 m2 zgromadzone zostały obrazy, eksponaty i multimedia, które przybliżają legendy i opowieści z dawnych lat, szum i woń fal morza czy zapachy z rybackiej chaty. Przy wejściu wszyscy zwiedzający otrzymują okulary 3D, aby w pełni zobaczyć wszystkie detale barwnych obrazów, którymi pokryte są ściany Maszoperii. Już samo to jest ogromną atrakcją dla najmłodszych, którzy do tego nie muszą obawiać się, że ktokolwiek zabroni im wyrażać opinie na głos, biegać, śmiać się czy dotykać poszczególnych eksponatów. Wręcz przeciwnie: będą do tego zachęcani. Zwiedzający mogą również usłyszeć odgłosy ptaków zamieszkujących nadbałtyckie plaże, wydmy i lasy, kumkanie żab czy poczuć wiatr we włosach, który potrafił grozić lub sprzyjać żeglarzom z dawnych lat. Poznają też opowieści o zaczarowanych sieciach, złych wiedźmach i dobrych czarownicach, którymi umilali sobie czas rybacy w czasie zimy. Będą mogli usiąść przy rybackim stole, zakręcić kołem okrętowym jak prawdziwy kapitan czy spotkać rybaka w… ustronnym miejscu. Zaskoczą ich bańki mydlane lub ruchoma podłoga, na której z trudnością utrzymują się nawet osoby dorosłe.

Maszoperia – miejsce dla dzieci i dorosłych

Wspólne zwiedzanie muzealnych wystaw to również możliwość pokazania dzieciom, że istnieje świat inny niż ten w komórkach czy tabletach, z którymi coraz częściej mają do czynienia w zbyt dużych dawkach. Dawne tradycje, opowieści i zwyczaje mogą okazać się dla dzieci świetnym impulsem do zainteresowania się historią Polski, a spędzenia czasu z rodzicami pozwoli im nawiązać głębszą relację, o którą trudno w codziennym zabieganiu. Wizyta w Maszoperii w Kołobrzegu może być więc nie tylko świetną rozrywką w deszczowy dzień w trakcie urlopu, ale też początkiem wspólnej wspaniałej przygody w odkrywanie przeszłości.

Inne atrakcje

Sprawdź