muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Kołobrzeska Starówka – co warto zobaczyć?

Home > Aktualności > Newsy > Kołobrzeska Starówka – co warto zobaczyć?
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 11 grudnia 2021

Kołobrzeg to wyjątkowe miasto, które przynajmniej raz w życiu po prostu należy odwiedzić. Odwiedzić i zwiedzić. Bo Kołobrzeg to nie tylko morze, plaża i port. To po prostu miasto z wielowiekową historią. I tę historię warto spróbować odkryć. Najlepiej zrobić to po prostu odwiedzając kołobrzeską starówkę i rynek miejski.
Plac ratuszowy w Kołobrzegu, czyli miejski rynek znajduje się w centrum miasta, do dziś spełniając ważne funkcje przestrzeni publicznej. Rynek w Kołobrzegu powstał w 1255 roku, został wytyczony podczas lokacji miasta, która przebiegała na prawie lubuckim. Dziś na rynek możemy dotrzeć wytaczającymi go ulicami: Ratuszową, Armii Krajowej oraz Emilii Gierczak.

Aktualna zabudowa wokół placu ratuszowego w Kołobrzegu pochodzi z okresy przełomu lat 80. I 90. Minionego wieku. Jest to tak zwane osiedle Nowa Starówka. Na rynku zachowały się także elementy przedwojennej pierzei rynku, w postaci trzech budynków znajdujących się od strony północno-wschodniej. Będąc na kołobrzeskim rynku nie sposób nie zauważyć znajdującego się w jego centralnym punkcie, pochodzącego z XIX wieku gmachu ratusza w neogotyckim styli. Obecnie ratusz dalej pełni ważne funkcje w życiu społecznym miasta. Mieszczą się tu siedziby najważniejszych urzędów miejskich. W budynku pod adresem Ratuszowa 1 znajduje się siedziba starostwa, a po sąsiedzku w gmachu dawnego gimnazjum swoją siedzibę ma urząd gminy. Tyle tytułem wstępu. Teraz czas na szczegółowe omówienie tego co warto zobaczyć odwiedzając miejski rynek w Kołobrzegu oraz w jego najbliższym sąsiedztwie.

KOŁOBRZESKA STARÓWKA
Stare miasto w Kołobrzegu to punkt obowiązkowy do zobaczenia podczas wyjazdu do tego miasta. Charakteryzuje się urokliwymi wąskimi uliczkami i zwartą zabudową, składającą się z kamienic. Nie liczmy mu na doświadczenie poczucia otwartych przestrzeni, budynki przylegają tu bezpośrednio do siebie, a nad kamienicami góruje monumentalna sylwetka kołobrzeskiej bazyliki. Spacerując po starówce w Kołobrzegu można poczuć klimat średniowiecznego miasta. Wąskie uliczki odchodzą od rynku i przecinają się pod kątem prostym. Będąc tu nie należy pominąć w swoim programie zwiedzania jednej z najstarszych uliczek miasta – czyli ulicy Dubois. Charakterystyczny, łukowaty kształt ulicy wyraźnie sugeruje, że niegdyś stanowiła ona ulicę biegnącą wzdłuż obronnych murów miasta. Na jej końcu znajduje się kolejny z ważnych obiektów godnych odwiedzenia. Mowa o Baszcie Prochowej, znanej również pod nazwą Baszta Lontowa. To ważny zabytek miasta. Baszta stanowi jedyny zachowany do czasów obecnych obiektu pochodzący ze średniowiecza. Niegdyś baszta stanowiła część obronnych fortyfikacji miejskich.

Ratusz w Kołobrzegu
Podczas spaceru ulicą Basztową warto udać się na plac, na którym znajduje się kolejny z ważnych i symbolicznych budynków miejskich. Mowa o powstałym w latach 18281-1832 budynku Ratuszu miejskiego. Jego ciekawa bryła od razu, na pierwszy rzut oka sugeruje, że pochodzi on ze średniowiecza. Nie jest to prawdą, ale faktycznie ratusz inspirowany był stylem gotyckim i powstał z wykorzystaniem starych fragmentów zabudowy. Neogotycki ratusz swoim wyglądem na myśl przywodzi średniowieczny zamek obronny i stanowi odzwierciedlenie pierwotnego budynku ratusza z XIV wieku, który był siedzibą władz miejskich i jego wizytówką. Ucierpiał podczas wojen napoleońskich, został niemal całkowicie zniszczony. Fragmenty starego ratusza możemy zobaczyć na tyłach budynku: kamienna kolumna oraz wyrzeźbiona głowa, której pogłaskanie ma przynosić głaszczącemu szczęście. Codziennie, trzy razy dziennie o godzinach 9, 15 i 18 z wieży ratusza wygrywany jest hejnał.
Aktualnie ratusz nadal jest siedzibą miejskich władz. Znajduje się w nim także Galeria Sztuki Współczesnej.
Dodatki z XX wieku czyli Nowa Starówka
W 1945 roku Kołobrzeg stał się areną zaciętych walk między wojskami polskimi i oddziałami niemieckimi. W wyniku toczących się wówczas działań zbrojnych miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. W efekcie po wojnie w miejscu zrównanego z ziemią Starego Miasta powstała zupełnie nowa jego część, od tej chwili nazywana Nową Starówką. Powstałe przy okazji tej akcji odbudowy miasta budynki zostały wkomponowane pomiędzy oryginalne kamienice, które się zachowały. Całość tworzy interesujący efekt, który możemy podziwiać po dziś dzień.

Inne ważne miejsca w Kołobrzegu
Zwiedzając Kołobrzeski rynek i spacerując po uliczkach jego Starówki warto również odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego. Ciekawym jest już sam budynek, w którym to muzeum się mieści. Jest to bowiem jedyna w całości zachowana mieszczańska kamienica w stylu gotyckim. W muzeum dobrze poczują się szczególnie miłośnicy militariów, którzy z pewnością docenią bogate zbiory wojskowych strojów i broni z różnych okresów oraz wystawę plenerową, gdzie można podziwiać wojskowe samochody, samoloty oraz broń pancerną i artyleryjską.
Innym godny uwagi obiektem na kołobrzeskiej starówce jest pochodzący z 1884 roku budynek Poczty Polskiej. Podobnie jak Ratusz został stworzony w stylu neogotyckim. Ciekawym elementem są znajdujące się na gzymsach krasnale.
Rynek i Starówka w Kołobrzegu daje możliwość poczucia niezwykłego klimatu i historii tego miasta. Zabytkowe budowle, połączone z nowszymi budynkami zbudowanymi w podobnym stylu, sprawiają że całość jest bardzo spójna. Wąskie, urokliwe uliczki to miejsce idealne na rodzinne spacery.

Inne atrakcje

Sprawdź