muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Kołobrzeg – jakie odwiedzić atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu, co robić nad morzem

Home > Aktualności > Newsy > Kołobrzeg – jakie odwiedzić atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu, co robić nad morzem
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 22 czerwca 2020

Uzdrowiskowo-turystyczny charakter miasta Kołobrzeg powoduje, że miasto to cieszy się dużą popularnością przez cały rok. Wyjątkowy mikroklimat Kołobrzegu, położenie nad Morzem Bałtyckim, obszerne plaże z miękkim jasnym piaskiem oraz wiele dodatkowych atrakcji znajdujących się w samym mieście pozwalają spędzić tu aktywnie czas całą rodziną. Nawet w czerwcu w Kołobrzegu, na samym początku sezonu turystycznego, można cieszyć się tutaj słonecznymi dniami i spacerami po plażach, które są zbawienne dla naszego zdrowia. Co jeszcze można robić wybierając się do tego miasta z dziećmi w czerwcu? Jakie atrakcje w Kołobrzegu czekają na dzieci?

Zdrowy mikroklimat Kołobrzegu

Kołobrzeg położony jest w krainie klimatycznej nazywanej Pobrzeżem Kołobrzeskim, znajdującej się w obrębie klimatów bałtyckich, kształtowanych przez Bałtyk. Bogate w jod powietrze wspomaga leczenie takich schorzeń, jak choroby górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, endokrynologiczne, osteoporoza czy choroby skóry. Od lat miasto to jest jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk, bowiem już same spacery brzegiem morza, gdzie unosi się dobroczynny dla naszego zdrowia jod pozwalają odzyskać siły i poczuć się znacznie lepiej. Wyjazdy z dziećmi nad morze są od lat polecane przez pediatrów jako sposób na podwyższenie odporności i sprawności górnych dróg oddechowych.

Atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu – Muzeum 6D – Maszoperia

Spacery brzegiem morza to nie wszystkie atrakcje, jakie ma do zaproponowania najmłodszym Kołobrzeg. Z myślą o nich i rodzicach powstało tu wiele miejsc czynnych przez cały rok, które pozwalają aktywnie spędzić czas na zwiedzaniu, dostarczając jednocześnie przez zabawę sporą pigułkę wiedzy. Jednym z takich miejsc jest Muzeum 6D Maszoperia – unikatowe na skalę europejską przedsięwzięcie przybliżające najmłodszym specyfikę tego regionu Polski. Pomorze zamieszkiwane było od czasów średniowiecznych przez ludność kaszubską, która wykształciła nie tylko odrębny dialekt istniejący do dzisiaj, ale również sztukę i kulturę, związane przede wszystkim z rybołówstwem i żeglugą, jako głównymi zajęciami tutejszych mieszkańców. Maszoperia – nazwana tak od spółek tworzonych przez nadbałtyckich rybaków – to interaktywne muzeum, które oddziałuje na wszystkie zmysły zwiedzających: słuch, wzrok, węch i dotyk. Tu nikt nie zabrania dzieciom głośno się śmiać czy wyrażać swoich opinii, dotykać eksponatów i bawić się nimi, przy okazji poznając obyczaje i życie codzienne Kaszubów. Na ścianach Maszoperii wymalowane zostały obrazy trójwymiarowe, które zwiedzający oglądają dzięki specjalnym okularom 3D otrzymywanym przy wejściu do placówki. Wkraczają do świata legend i baśni kaszubskich, słuchając opowieści o zaczarowanych sieciach, złych wiedźmach i dobrych czarownicach. Dzieci mogą chwycić też za koło sterowe i poczuć się przez moment jak kapitanowie prawdziwego okrętu, usiąść przy jednym stole z rybakami czy posłuchać szumu morza i wiatru. Wszystkie te atrakcje powodują, że Maszoperia cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających Kołobrzeg turystów. Można tu spędzić każdy deszczowy dzień w trakcie urlopu z dziećmi, można również zajrzeć po prostu z ciekawości, poznając przy okazji ciekawostki dotyczące tego regionu naszego kraju.

Miasto Myszy w Kołobrzegu – w bajkowym świecie gryzoni

Inną atrakcją Kołobrzegu chętnie odwiedzaną przez całe rodziny jest Miasto Myszy, zamieszkiwane przez ponad 500 tych sympatycznych gryzoni. Specjalnie dla nich stworzone zostały tematyczne przestrzenie wypełnione mostkami, korytarzami i trawą, w których myszki czują się swobodnie, a zwiedzający mogą je obserwować, poznając specyfikę ich życia. Każda z sal ekspozycji urządzona została tematycznie. Dzięki temu wraz z myszkami możemy wybrać się w kosmiczną podróż, tropikalne raje, zimowy lub wakacyjny krajobraz oraz odwiedzić miasto zamieszkiwane przez myszki. Miasto Myszy ma również aspekt edukacyjny. Dzieci przy okazji zwiedzania poznają obyczaje tych zwierząt, dowiadują się, jak radzą sobie one w trudnych warunkach klimatycznych i po raz pierwszy w życiu mogą zobaczyć wiele rzadkich ras myszek. W Mieście Myszy mieszkają bowiem najmniejsze na świecie myszki pigmejskie, myszki z kręconym futerkiem, nazywane mysimi owieczkami czy myszy berberyjskie. To niezwykle ciekawa inicjatywa dla wszystkich wielbicieli tych małych, inteligentnych gryzoni, którzy z pewnością spędzą tu długi czas, obserwując myszki w ich naturalnym środowisku.

Bajkowa Ukryta Kraina w Kołobrzegu – niezwykła atrakcja dla całej rodziny

Które dziecko nie chciałoby mieć czarodziejskiej różdżki spełniającej każde życzenie? W Ukrytej Krainie, będącej alternatywą dla tradycyjnych parków zabaw, dzieci mają taką możliwość. Czarodziejską różdżkę otrzymują tuż przy wejściu do Ukrytej Krainy, a po wypowiedzeniu zaklęcia „Hokus Pokus, Abrakadabra” otworzą tajemne wrota wkraczając w baśniowy świat. Ukryta Kraina zamieszkiwana jest bowiem przez uroczych bohaterów, m.in. uwielbiającego masło orzechowe Pana Wiewióra, Panią Mysz goszczącą dzieci herbatką, krasnale, wróżki oraz 5-metrowego krokodyla Zębusia cierpiącego na ból zęba. Wszystkie postacie ożywają po dotknięciu ich przez magiczną różdżkę, co powoduje, że zachwycone dzieci spędzają w Ukrytej Krainie mnóstwo czasu, przeżywając niesamowite przygody i rozwijając swoją wyobraźnię.

Inne atrakcje

Sprawdź