muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Ciekawostki o molo w Kołobrzegu – co warto wiedzieć, jakie atrakcje blisko

Home > Aktualności > Newsy > Ciekawostki o molo w Kołobrzegu – co warto wiedzieć, jakie atrakcje blisko
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 8 czerwca 2020

Kołobrzeg to miasto położone na Pomorzu, które odznacza się wyjątkowo czystym powietrzem, pełnym zdrowotnego jodu. Nic dziwnego, że już w 1872 roku powstało tu pierwsze uzdrowisko, których obecnie działa ponad 20. Pobyt w Kołobrzegu i spacery brzegiem morza, po szerokiej, piaszczystej plaży, będącej dumą miasta polecane są osobom cierpiącym na schorzenie układu oddechowego, problemy reumatyczne, a także skórne. Kołobrzeg to także znakomite miasto pozwalające na wyjazd nad Morze Bałtyckie z dziećmi. Oddychanie świeżym morskim powietrzem wpłynie bardzo dobrze na ich odporność, zapobiegając przeziębieniom w okresie jesienno-zimowym. Samo miasto ma tak wiele do zaoferowania, że nawet w deszczowe dni trudno się tutaj nudzić. Jednym z elementów Kołobrzegu, który jest powodem dumy jego mieszkańców jest molo nadmorskie.

Kołobrzeskie molo – historia

Molo w Kołobrzegu stanowi przedłużenie ulicy Mickiewicza. Liczy sobie 220 m długości i 9 m szerokości, a jego pobliżu położone są sanatorium Bałtyk, bulwar Jana Szymańskiego oraz zdrojowy Park im. Stefana Żeromskiego. Jego historia sięga 1881 roku, kiedy przy sanatorium Zamek Plażowy został zbudowany pierwszy pomost z drewna, w kształcie litery T, liczący ok. 100 m długości. Koniec pomostu stanowił przystań dla małych żaglowców, a cała konstrukcja została zniszczona w czasie działań wojennych w Kołobrzegu w okresie II wojny światowej.
Molo, które dziś można oglądać w Kołobrzegu zostało oficjalnie otwarte 19 czerwca 1971 roku. Wykonane zostało z żelbetonu i jest najdłuższą taką konstrukcją sięgającą w morze w Polsce. Ok. 4,5 m nad poziomem morza umieszczono na nim pomost spacerowy, który dostępny jest za darmo dla wszystkich zwiedzających. Na końcu kołobrzeskiego molo znajduje się dwupoziomowa głowica, do której mogą przybijać małe statki wycieczkowe.
Molo zostało gruntownie wyremontowane w 2014 roku i ponownie otwarte 27 listopada 2014 r. Zyskało na urodzie, dzięki założeniu na nim iluminacji świetlnej, dzięki czemu spacery nocą po tym obiekcie przysparzają wyjątkowo efektownych wrażeń.

Kawiarnia na kołobrzeskim molo

W trakcie remontu w 2014 r. przewidziano na molo miejsce na kawiarnię dla odwiedzających to miejsce gości. Powstało więc tRIO Cafe, które umiejscowiono na dwupoziomowej głowicy na zwieńczeniu pomostu. Przy bezchmurnej pogodzie nawet 200 osób z jej tarasu na zewnątrz może podziwiać przepiękne zachody słońca i pojawiające się na nocnym niebie gwiazdy. W czasie nawet niewielkich sztormów można korzystać tylko z oszklonego wnętrza kawiarni, mieszczącego raptem 50 osób. Siedzenie w zasadzie wewnątrz głowicy molo, pracującego pod wpływem silnych uderzeń wody i przelewające się przez górny taras fale, robią niesamowite wrażenie na gościach. Niestety jednak, nie zawsze kawiarnia może być otwarta ze względów bezpieczeństwa.
Kawiarnia tRIO Cafe otwiera się już o godzinie 9.00 serwując kawę dla pierwszych gości. Można tu również zamówić napoje bezalkoholowe i alkoholowe, desery i ciasta od lokalnego cukiernika oraz lody produkowane przez kołobrzeski zakład Trzcińcy według receptur pochodzących sprzed 40 lat. Do atrakcji w kawiarni należą też organizowane przez jej właścicieli liczne koncerty muzyczne, wspólne oglądanie imprez sportowych czy innego typu rozrywki pozwalające spędzić czas z przepięknym widokiem na Morze Bałtyckie.

Atrakcje w pobliżu molo w Kołobrzegu – Muzeum 6D – Maszoperia

Na tym nie koniec atrakcji znajdujących się tuż obok molo kołobrzeskiego. Wszystkie dzieci zaprasza niezwykłe Muzeum 6D – Maszoperia, które w atrakcyjny i nowoczesny sposób przybliża im historię, obyczaje i legendy Kaszubów zamieszkujących już od czasów średniowiecznych te tereny. Muzeum 6D wykorzystuje współczesne technologie, prezentując historię kaszubskich rybaków w sposób, który nie znudzi nawet największych przeciwników zwiedzania podobnych placówek. Przy wejściu otrzymają oni okulary 3D, które ożywią przed ich oczami obrazy znajdujące się na ścianach muzeum. Będą mogli przez moment poczuć się jak załoga okrętu, stając za jego kołem sterowym, zaglądając przez bulaje czy uderzając w dzwon sygnalizacyjny. Maszoperia jest obiektem stworzonym według nowoczesnych idei wystawienniczych, które oddziałują na wszystkie zmysły widzów, wręcz nakłaniając ich do bezpośredniego kontaktu z ekspozycją. Nikt więc nie będzie tutaj odciągał dzieci od eksponatów, mogą swobodnie śmiać się i wyrażać swoje opinie o wystawie, otrzymując przy okazji sporą dawkę wiedzy dotyczącej tradycji, legend i obyczajów kaszubskich. Zauroczą je z pewnością bańki mydlane, pojawiające się w pewnym momencie zwiedzania czy ruchoma podłoga, na której z trudem można utrzymać równowagę. To miejsce doskonałe na wyjście całą rodziną, gwarantujące świetną zabawę w pochmurny dzień i zachęcające do odkrywania kolejnych historycznych ciekawostek związanych z tym regionem Polski.

Inne atrakcje

Sprawdź