muzeum6d Kołobrzeg
muzeum6d Kołobrzeg

Atrakcje w Kołobrzegu dla dzieci

Home > Aktualności > Newsy > Atrakcje w Kołobrzegu dla dzieci
muzeum6d Kołobrzeg

Dodane 24 stycznia 2022

Dlaczego Kołobrzeg to dobre miejsce na rodzinne wakacje

Często rodzice, wybierając miejsce, do którego chcą pojechać na wakacje odrzucają miejsca, w których ich pociechy nie będą miały wielu atrakcji. Doskonałym miejscem, w którym zarówno dzieci będą miały wiele ciekawych rozrywek, jak i rodzice nie będą mogli narzekać, na moc atrakcji jest Kołobrzeg. Wielu ludzi, kojarzy to miasto przede wszystkim ze względu na morze i plaże, ale to nadmorskie miasto ma o wiele więcej interesujących rzeczy do obejrzenia. Poniżej chciałbym pokazać kilka opisać kilka przykładowych.

Mariany

Kołobrzeskie mariany to nie posągi, które nie są zlokalizowane w jednym miejscu, lecz rozsiane po całym mieście, nie mniej jednak są na tyle oryginalnymi i niespotykanymi posągami, że warto pokazać swoim pociechom wszystkie z nich. Mariany nazwa, która została wymyślona przez grafika Dariusza Jakubowskiego, który był pomysłodawcą posągów i stworzył ich wizję, która następnie została wykonana przez rzeźbiarza Romualda Wiśniewskiego. Mariany są to samce mew, które zostały przedstawione niczym ludzie. Upiększają one miasto od stosunkowo nie dawna, ponieważ pierwsze okazy pojawiły się w Kołobrzegu, zaledwie w 2019 roku. Przytoczę opis i lokalizację trzech wybranych przeze mnie Marianów. Jeden z nich siedzący na deskorolce, za założoną do tyłu czapką z daszkiem, przykuwający uwagę młodzieży znajduję się niemal przy samym molo. Pod I liceum ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika znajduje się okaz przypominający swoim wyglądem, pozą oraz trzymaną w skrzydle kulą ziemską patrona tejże szkoły. Najnowszy z Marianów pojawił się zaledwie pół roku temu tj. w sierpniu 2021. Przedstawia on rowerzystę. Obecnie w Kołobrzegu znajduje się 8 Marianów, ale mieszkańcy i turyści liczą, że na tym nie koniec. Szukanie wykonanych posągów sympatycznych ptaków, do doskonała zabawa dla pociech, jak również dla dorosłych, która najlepiej, kiedy zostanie zwieńczona pamiątkowymi zdjęciami. Drugim godnym przytoczenia pomnikiem jest ten będący symbolem zaślubin Polski z morzem 18 marca 1945 r., które odbyły się w Kołobrzegu, ale nie w tym miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik. Odsłonięty 3 listopada 1963 r. zachwyca przechodniów swoją wysokością i sposobem wykonania.

Latarnia morska i muzea

Kolejnymi ciekawymi miejscami, do których można zabrać dzieci, znajdując się w Kołobrzegu, to Latarnia Morska i znajdujące się w jej wnętrzu dwa muzea: Muzeum Minerałów i Muzeum Modeli Statków i Okrętów.
Latarnia jest bardzo ciekawym miejscem dla naszych pociech, ze względu na piękny widok rozpościerający się z jej wierzy widokowej na miasto Kołobrzeg, morze i pobliski park nadmorski. By móc zobaczyć, te zapierające dech w piersiach widoki, należy wejść po 109 stopniach, prowadzących na górę.
Jeśli zaś mowa o muzeach, to posiadają one atrakcje, które potrafią przykuć uwagę dzieci. W muzeum minerałów są to licznie zgromadzone okazy z wielu stron świata. Najcenniejszymi eksponatami i największą dumą wg samego muzeum są agaty marokańskie i nowokościelskie, a także krzemienie pasiaste pochodzące z Iłży. Kamienie są przedstawione, w różnych postaciach, by móc zobaczyć i zrozumieć, ich skomplikowaną niekiedy budowę.
Drugie z muzeów jest równie ciekawe i przedstawia, jak sama nazwa wskazuje, modele statków i okrętów. Znajdziemy ta repliki wielu statków handlowych, które pływały po morzach i oceanach, także te z filmów i te historyczny, jak również największy z nich wykonany z zapałek. Jest to jedyne tego typu muzeum w okolicy.

Muzeum Oręża Polskiego

Bez żadnej przesady można rzec, że „Kołobrzeg muzeami stoi”. Muzeum Oręża Polskiego to kompleks wystawienniczy, w którym w trzech różnych miejscach ( w pawilonie, w plenerze oraz w kamienicy kupieckiej), znajdziemy licznie stroje, pojazdy, pistolety itp., których używały kiedyś armie wojska polskiego. Ekspozycje są ułożone w taki sposób, by zwiedzanie zacząć od czasów średniowiecza a skończyć na tych współczesnych. Miłośnicy militariów i dzieci z pewnością docenią m.in. broń drzewcową czy strzelecką, zabytki techniki takie jak maszyna szyfrująca „Enigma”, czy liczne mundury polskich żołnierzy. Ktokolwiek jednak nie przybędzie do tego muzeum, na pewno wyniesie stąd kilka interesujących obrazów i faktów historycznych.

Baseny i Aquaparki

W Kołobrzegu znajdziemy również kilka bardzo fajnych miejsc do pływania, kiedy pogoda nie dopisuje i nie ma możliwości spędzenia czasu nad morzem. Wybór jest szeroki, ponieważ, mamy do wyboru miejsca, gdzie możemy wypocząć w większej ciszy i spokoju, zażywając licznych zdrowotnych kuracji. Zaliczyć można do nich m.in. łaźnie parowe, sauny czy hydromasaże. Problemem nie będzie również znalezienie miejsca, w którym na te większe dzieci, będą czekać liczne zjeżdżalnie i wodotryski, a na te mniejsze minizjeżdżalnie i brodziki. Kompleksy basenowe są porozrzucane po dużej części miasta, nie powinno być w takim wypadku dużych problemów z dojazdem.

Pomniki w Kołobrzegu

Dzieci lubią również oryginalne i nietuzinkowe pomniki. Poza wymienionymi już wyżej Marianami można wymienić jeszcze kilka, które zachwycą przedstawicieli najmłodszego pokolenia swoją, wysokością, wykonaniem czy przedstawieniem danego tematu lub osoby. Skoro tematem tego artykułu są przede wszystkim atrakcje, które zainteresują dzieci, przedstawię dwa przykłady pomników, które to z pewnością uczynią. Pierwszym z nich jest pomnik Sanitariuszki, który znajduje się przy ul. Gen. W. Sikorskiego. Stoi on w tym miejscu od ponad 40 lat i jest wykonany z brązu. Przedstawia sanitariuszkę, która ubrana w mundur udziela pomocy rannemu żołnierzowi. Pierwowzorem dla tego pomnika była poległa w Kołobrzegu w roku 1945 r. szeregowa Ewelina Nowak.

Lodowisko MOSiR

Ostatnim z miejsc, o którym chciałbym wspomnieć, jest lodowisko. Jego plusem jest to, że, co zaskakujące może być otwarty także w lecie. Niemniej jednak bardzo niewielka część osób pomyśli o korzystaniu z lodowiska w porze letniej. Lodowisko ma długość 88 metrów i szerokość 44 metrów i na większości tej powierzchni zagospodarowana jest powierzchnia, na której znajduje się sztuczny lód. Dla bezpieczeństwa w zimie teren lodowiska jest otoczony odpowiednią bandą. Rzeczywisty i użytkowy teren lodowiska pokrywa się z wymiarami, jakie mają międzynarodowe lodowiska do hokeja. Ciekawym rozwiązaniem z punktu ekologicznego jest temat wykorzystania energii słonecznej, która służy podgrzewaniu wody.

Miasto Myszy w Porcie – TOP ATRAKCJE DLA DZIECI

To niezwykła atrakcja, która zachwyci każdego bez względu na wiek. W tym miejscu możecie zobaczyć ponad 500 żywych myszek w baśniowej scenerii. Na wystawie żyje kilkanaście różnych odmian myszek od bezwłosych, po kolorowe czy najmniejsze na świecie myszki pigmejskie. Atrakcja jest otwarta codziennie i znajduje się w pobliżu Latarni morskiej w samym Porcie Pasażerskim, gdzie wypływają statki wycieczkowe.

Ukryta Kraina w Porcie – TOP ATRAKCJE DLA DZIECI

To kolejna niezwykła atrakcja dla dzieci a właściwiej dla całej rodziny, którą znajdziecie w Kołobrzegu. Podczas zwiedzania magicznej atrakcji w której to różdżka jest głównym atrybutem zobaczysz magiczne i baśniowe postacie. W Ukrytej Krainie żyją też żywe zwierzęta jak króliki, gekony, ślimaki giganty czy Axelotle. Ukryta Kraina jest topową atrakcją w województwie zachodniopomorskim. Miejsce to można odwiedzić codziennie.

Inne atrakcje

Sprawdź