Położony w północno-zachodniej Polsce Kołobrzeg to miasto, które od lat cieszy się popularnością wśród osób chcących podreperować tutaj swoje zdrowie czy rodzin z dziećmi. Czyste powietrze w Kołobrzegu, wiele atrakcji na miejscu, które otwarte są cały rok oraz ośrodki uzdrowiskowe i nowoczesne hotele powodują, że miasto to w zasadzie warto odwiedzać cały rok. Zawsze znajdziemy tu bowiem coś dla siebie, nie tylko w okresie letnim, kiedy plażę zapełniają turyści z całego świata.
Korzyści z wyjazdu do Kołobrzegu – zwiedzanie
Kołobrzeg od XIX wieku zyskał miano miasta uzdrowiskowego, ze względu na swoje czyste powietrze, wysoką zawartość w nim leczniczego jodu, a także znajdujące się w tutaj źródła wody mineralnej, solanki i pokłady borowiny. Dlatego chętnie przyjeżdżają tutaj osoby chcące wspomóc się zabiegami w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, krążenia czy chorób stawów. Miasto jest również świetnie przygotowane do goszczenia rodzin z małymi dziećmi. W wielu hotelach znajdą oni specjalne udogodnienia dla najmłodszych, place i sale zabaw, baseny, a także zajęcia animacyjne z doświadczonymi instruktorami dające dzieciom mnóstwo radości.
Atrakcje otwarte przez cały rok w Kołobrzegu
Ulubionym sposobem spędzania czasu w Kołobrzegu jest oczywiście pobyt na piaszczystej, obszernej plaży, która została gruntownie zrewitalizowana w 2014 roku. Jeśli jednak przyjedziemy do Kołobrzegu poza sezonem letnim lub akurat trafimy na deszczową pogodę, miasto samo w sobie ma mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić. Na spacer warto wybrać się portowym nabrzeżem, po żelbetowym molo i nadmorskim deptakiem, aż do zabytkowej latarni, gdzie można oglądać panoramę miasta z tarasu widokowego. W salach wystawowych latarni morskiej znajduje się imponująca kolekcja minerałów, a także wystawy poświęcone historii innych obiektów tego typu na polskim Wybrzeżu. W pobliżu Portu Pasażerskiego, z którego odpływają statki wycieczkowe np. na duńską wyspę Bornholm, można wybrać się też na smaczny obiad w takich lokalach, jak Restauracja Szalonego Greka, Chata Rybaka czy Restauracja pod Winogronami.
Wiele atrakcji znajdą w Kołobrzegu dla siebie dzieci. Do ulubionych ich miejsc należy m.in. Ukryta Kraina umożliwiająca podróż w krainę baśni zamieszkiwaną przez zabawne postacie. Po dotknięciu czarodziejską różdżką dzieci samodzielnie uruchamiają interaktywne elementy znajdującej się w Ukrytej Krainie wystawy, trafiając na herbatkę do Pani Myszy, do wielbiciela masła orzechowego – Pana Wiewióra czy pomagając cierpiącemu na ból zęba 5-metrowemu krokodylowi Zębusiowi.
W podziemiach budynku dawnego Kapitanatu Morskiego ukrywa się z kolei niezwykła ekspozycja warto odwiedzenia przez wszystkich wielbicieli małych gryzoni – Miasto Myszy. Zamieszkuje tu ok. 500 sztuk tych zwierząt, które biegają swobodnie w oryginalnych sceneriach: w kosmosie, tropikach, na wieży Eiffla, placu budowy czy wiele innych, fantazyjnie przygotowanych miejscach. Dzięki temu dzieci mogą przyjrzeć się bliżej specyfice życia myszek i poznać mniej znane ich rasy, jak myszki Astrax z kręconym futerkiem, nazywane mysimi owieczkami, myszy berberyjskie czy najmniejsze na świecie myszki pigmejskie.
Wartym odwiedzenia miejscem otwartym przez cały jest także unikatowe na skalę europejską Muzeum 6D – Maszoperia. To interaktywna i multimedialna wystawa prezentująca w wyjątkowo oryginalny sposób życie, tradycje i legendy Maszopów – kaszubskich rybaków zakładających spółki – maszoperie – pozwalające im na pozyskiwanie większych połowów i dzielenie się zyskami ze sprzedaży ryb. W Maszoperii obrazy na ścianach przedstawiające codzienne życie Maszopów ożywają dzięki założeniu okularów 3D, a wokół rozbrzmiewają opowieści o czarodziejskich sieciach, czarownicach, wiedźmach i potworach morskich, szum morza i wiatru. Można też poczuć zapach jabłek w rybackiej chacie, zasiąść do posiłku razem z Maszopami lub zadzwonić okrętowym dzwonem. Wszystko to powoduje, że Maszoperia działa na wszystkie zmysły zwiedzających i nawet bardzo oporne wobec wizyt w muzeum dzieci przekonuje, że można w ten sposób poznawać atrakcyjnie świat i naszą historię.
Zabytki w Kołobrzegu
Kołobrzeg należy do miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Można więc obejrzeć tutaj wspaniałe przykłady architektury gotyckiej, jak bazylika mariacka czy Baszta Lontowa. W bazylice odbudowanej po wojennych zniszczeniach w latach 50. XX wieku można podziwiać średniowieczne malowidła oraz najstarsze w Polsce gotyckie stalle. Godny uwagi jest również kołobrzeski ratusz przypominający nieco średniowieczny zamek czy twierdza Reduta Solna.
Kołobrzeg dla wielbicieli militariów
Kołobrzeg to miasto szczególne dla miłośników militariów. W czasie świat państwowych można tu oglądać zacumowane w porcie okręty Marynarki Wojennej. W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zgromadzono bogate zbiory broni i militariów od czasów średniowiecznych do współczesnych. W centrum atrakcji Bastion można natomiast urządzić sobie przejażdżkę ciężkim sprzętem wojskowym.